گلودرد استرپتوکوکی چیست؟ | علائم و نشانه‌ها

گلودرد استرپتوکوکی را یکی از نشانه‌های عفونت باکتریایی می‌توان به حساب آورد. این عفونت باعث التهاب و درد در ناحیه گلو می‌شود که توسط باکتری استرپتوکوک گروه A بوجود می‌آید.

گلودرد استرپتوکوکی را یکی از نشانه‌های عفونت باکتریایی می‌توان به حساب آورد. این عفونت باعث التهاب و درد در ناحیه گلو می‌شود که توسط باکتری استرپتوکوک گروه A بوجود می‌آید. این بیماری در بین کودکان 5 تا 15 سال شایع‌تر است اما می‌تواند بزرگسالان را نیز درگیر کند. از مواردی که می‌تواند باعث انتقال گلودرد استرپتوکوکی به سایر افراد شود می‌توان به عطسه، سرفه، ظرف غذای مشترک و انواع تماس نزدیک با فرد مبتلا اشاره کرد.

در صورتی که درمان این بیماری را نادیده بگیرید ممکن است با بروز عوارضی مانند تب روماتوئید و التهاب کلیه مواجه شوید. تب روماتوئید می‌تواند باعث درد و التهاب مفاصل، بروز نوع خاصی از راش و همچنین آسیب به دریچه‌های قلبی شود.

علائم گلودرد استرپتوکوکی را بیشتر بشناسید

علائم گلودرد استرپتوکوکی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. علائم این بیماری معمولا 5 روز بعد از قرارگرفتن در معرض باکتری استرپتوکوک شروع می‌شود. برخی افراد علائم خفیف و برخی دیگر با علائم شدید این بیماری مانند تب و مشکل در بلع مواجه می‌شوند. علائم رایج گلودرد استرپتوکوکی عبارتند از:

 • تب ناگهانی (معمولا 38 درجه سانتی‌گراد به بالا)
 • گلوی قرمز با لکه‌های سفید و همراه با درد
 • سردرد
 • لرز
 • بی‌اشتها شدن
 • غدد لنفاوی متورم در گردن
 • مشکل در بلع

ممکن است گلودرد استرپتوکوکی را بدون داشتن تب نیز تجربه کنید. علائمی که در گلودرد استرپتوکوکی کمتر شایع هستند و به گوارش مربوط می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • دل درد
 • حالت تهوع
 • استفراغ

کودکان بیشتر در معرض علائم با شیوع کمتر هستند. همچنین بثورات مرتبط با باکتری استرپتوکوک نیز وجود دارد که به آن اسکارلاتینا یا تب مخملک می‌گویند. تب مخملک نیز افراد کمی را درگیر می‌کند که علائم آن می‌تواند قبل از شروع سایر علائم یا 7 روز پس از آن ظاهر شود. بثورات به صورت نواحی قرمز رنگ روی پوست شروع شده و به مرور زمان تبدیل به برجستگی‌های ریز می‌شوند.

جای نگرانی نیست زیرا این بثورات بعد از بهبودی در حدود یک هفته از بین خواهند رفت و تنها ممکن است که پوسته پوسته شدن در نواحی آسیب دیده را تجربه کنید.

در صورتی که هریک از علائم زیر را در خود مشاهده کردید لزوما مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی نیستید و ممکن است مبتلا به سایر بیماری‌ها ( از جمله عفونت های ویروسی) باشید:

 • سرفه
 • تغییر صدا
 • آبریزش بینی
 • قرمزی چشم (کانژنکتیویت)

جهت معاینه دقیق به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایش استرپتوکوک تشخیص دهد آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر.

جهت مطالعه بیشتر

ویژگی مهمی که ویتامین سی دارد قابلیت حل شدن آن در آب است به همین دلیل ویتامین سی هرگز در بدن ذخیره نمی‌شود زیرا زمانی که ویتامین سی وارد بدن می‌شود از طریق مایعات خونی به بافت‌های بدن رسیده و سپس از طریق ادرار دفع می‌شود. بدن ما امکان تولید این ویتامین را ندارد و تنها راه دریافت این ویتامین مصرف غذاهای دارای ویتامین سی و یا مکمل است. مصرف روزانه ویتامین سی به بدن انسان کمک می‌کند …

نقش ویتامین سی (C) در بدن و هنگام سرماخوردگی

علت گلودرد استرپتوکوکی را می‌دانید؟

علت بوجود آمدن گلودرد استرپتوکوکی ناشی از باکتری استرپتوکوکوس پیوژنر یا باکتری استرپتوکوک گروه A است. این باکتری به شدت مسری است و می‌تواند به سرعت از طریق عطسه و سرفه منتقل شود. تماس با سطوح آلوده و به اشتراک گذاشتن غذا و نوشیدنی هم می‌تواند در انتقال این بیماری موثر باشد.

علت گلودرد استرپتوکوکی را می‌دانید؟

فاکتورهای خطر در گلو درد استرپتوکوکی

برخی از فاکتورهایی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم می‌تواند ریسک ایجاد گلودرد استرپتوکوکی را افزایش دهد. این فاکتورهای خطر عبارتند از:

سنین پایین

گلودرد استرپتوکوکی در میان کودکان(5 تا 15 سال) شایع‌تر از بزرگسالان است.

بیشترین زمان ابتلا

عفونت گلودرد استرپتوکوکی در هر فصل و زمانی ممکن است ایجاد شود اما از اواخر پاییز تا اوایل بهار شایع‌تر است.

انتقال از طریق تماس

باکتری استرپتوکوک در اثر تماس نزدیک با افراد مبتلا، قدرت انتقال بیشتری دارد.  گذراندن زمان در محیط های شلوغ، مانند مدارس، مهدکودک ها یا مراکز نظامی نیز می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

گلودرد استرپتوکوکی در بارداری

در صورتی که در زمان بارداری گلودرد داشتید به پزشک مراجعه کنید تا علائم شما را بررسی کند. پزشک ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند و درمان شما را به دقت تحت نظر بگیرد.

انتشار عفونت گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی بیماری خطرناکی نیست اما می‌تواند برای فرد مبتلا، عوارض جدی¬ را به دنبال داشته باشد. برخی باکتری‌های استرپتوکوک می توانند باعث بروز عفونت در بخش‌هایی از بدن شوند. این بخش‌ها عبارتند از:

• لوزه‌ها
• سینوس‌ها
• خون
• پوست
• گوش میانی

همچنین عفونت‌های ناشی از این باکتری می‌تواند باعث بروز برخی بیماری‌های التهابی شود. این بیماری‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

• تب اسکارلت
• التهاب کلیه یا گلومرولونفریت پس از استرپتوکوکوس
• تب روماتیک (نوعی التهاب شدید که بر پوست، قلب، مفاصل و سیستم عصبی تاثیر دارد)

دانشمندان در تحقیقات خود به دنبال بررسی ارتباط احتمالی میان عفونت گلودرد استرپتوکوکی و اختلال عصبی نادری تحت عنوان خود ایمنی در اطفال (pediatric autoimmune neuropsychiatric disorder) هستند. عفونت گلودرد استرپتوکوکی می‌تواند تشدید کننده علائم این اختلال مانند وسواس اجباری و تیک باشد.

تشخیص گلودرد استرپتوکوکی

پزشک با استفاده از معاینه فیزیکی و با بررسی علائم و نشانه های گلودرد استرپتوکوکی و دستور انجام برخی تست های زیر بیماری را تشخیص می دهد:

تست آنتی ژن سریع: در این روش پزشک با استفاده از نمونه برداری که توسط سواب انجام می شود وجود آنتی ژن را به سرعت تست می کند. این تست نشان می دهد آیا آنتی ژن باکتری استرپتوکوک در گلو وجود دارد یا خیر. اگر نتیجه تست منفی باشد اما پزشک هنوز به وجود عفونت گلودرد استرپتوکوکی مشکوک باشد در آن صورت کشت گلو برای تشخیص گلودرد استرپتوکوکی انجام خواهد شد.

کشت گلو: در این روش سوابی استریل به انتهای گلو و لوزه ها مالیده می شود تا نمونه ای از ترشحات برداشته شود. این روش دردناک نیست اما ممکن است کمی سبب ناراحتی بیمار شود. سپس نمونه در شرایط آزمایشگاهی کشت داده می شود تا حضور باکتری در آن مشخص شود. آماده شدن نتیجه حاصل از این تست برای تشخیص گلودرد استرپتوکوکی، ممکن است کمی زمان‌بر باشد.

درمان دارویی گلودرد استرپتوکوکی

در بیشتر موارد ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی، از درمان با داروهای آنتی‌بیوتیک‌، مسکن‌ها و داروهای مفید در پیش گیری از این بیماری استفاده می‌شود.

 

درمان با آنتی بیوتیک

پزشکان برای درمان عفونت گلودرد استرپتوکوکی آنتی‌بیوتیک خوراکی مناسب برای درمان این نوع از باکتری را برای کودکان و بزرگسالان تجویز می‌کنند. در صورت مصرف آنتی بیوتیک در 48 ساعت اول شروع گلودرد استرپتوکوکی، علائم کاهش یافته و از شدت بیماری کم می‌شود. همچنین درمان با آنتی بیوتیک می‌تواند ریسک بروز سایر عوارض این بیماری و احتمال انتشار عفونت به سایر افراد را نیز کاهش دهد.

با مصرف آنتی بیوتیک پس از یک تا دو روز احساس بهتری خواهید داشت. چنانچه بعد از 48 ساعت علائم شما کاهش نیافت به پزشک مراجعه کنید تا مجدد شما را معاینه کند. حتی در صورت بهبود علائم دوره درمان را کامل کرده و از قطع خودسرانه داروها جدا خودداری کنید.

در نظر داشته باشید که هر یک از انواع عفونت ها نیازمند مصرف داروی خاصی از دسته آنتی بیوتیک ها می باشد درنتیجه مصرف و قطع خودسرانه دارو پیش از بهبودی کامل گلودرد استرپتوکوکی، ممکن است باعث عود و ایجاد سایر عوارض مانند تب روماتیک یا التهاب کلیه شود. همچنین انتخاب آنتی بیوتیک توسط پزشک می تواند به این بستگی داشته باشد که آیا باکتری استرپتوکوک در یک منطقه جغرافیایی خاص به آنتی بیوتیک های خاصی مقاوم شده است یا خیر.

داروهای کاهش دهنده تب

در صورت داشتن تب در بیماری گلودرد استرپتوکوکی می‌توان از داروهای کاهش دهنده تب مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کرد. استفاده از آسپرین برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است باعث بروز سندرم خطرناکی به نام سندرم ری در کودکان شود.

تشخیص گلودرد استرپتوکوکی

درمان خانگی گلودرد استرپتوکوکی

همانطور که گفته شد استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان گلودرد استرپتوکوکی موثر است، اما می‌توان با انجام موارد زیر به بهبود درمان این گلودرد در خانه کمک کرد:

استراحت کافی

استراحت کافی در طول این بیماری بسیار مفید است. در صورتی که کودک شما به این گلودرد دچار شده باشد بهتر است در خانه بماند و به مدرسه و مهد کودک مراجعه نکند.

مصرف مایعات

به میزان کافی مایعات بنوشید زیرا نوشیدن مایعات سبب نرم شدن گلو و ساده شدن عمل بلع می‌شود. همچنین نوشیدن مایعات مانع از بروز دهیدراتاسیون یا کم آبی بدن می‌شود.

تغذیه مناسب

بهتر است زمانی که به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا هستید، غذاهای نرم کننده گلو مانند سوپ و آش را میل کنید. همچنین میوه‌های نرم، ماست و تخم مرغ نیز به خاطر بلع ساده‌تر می‌تواند کمک کننده باشد. در دورانی که به این گلودرد مبتلا هستید از خوردن غذاهای تند و مایعات اسیدی مانند آب پرتقال خودداری کنید.

غرغره آب نمک

استفاده از آب نمک چند بار در روز برای شستشوی گلو مناسب است. مقداری نمک را در آب گرم حل کرده و در چند مرحله غرغره کنید.

رطوبت فضا

مرطوب بودن هوای خانه می‌تواند به بهبود گلودرد استرپتوکوکی کمک کند. استفاده از دستگاه‌های رطوبت‌‌ساز سرد می‌تواند کمک کننده باشد.

دوری از محرک‌ها

از محرک‌هایی مانند دود سیگار دور باشید زیرا می‌تواند سبب تحریک گلو و ورم لوزه در گلودرد استرپتوکوکی شود. از محرک‌های دیگری مانند بوی رنگ و شوینده‌ها نیز دوری کنید زیرا تمام این موارد می‌توانند باعث تشدید گلودرد در عفونت استرپتوکوکی شوند.

جلوگیری از انتشار عفونت گلودرد استرپتوکوکی

توجه به نکات زیر می‌تواند در جلوگیری از انتشار عفونت گلودرد استرپتوکوکی موثر باشد:

مرتب دستان خود را بشویید

برای پیشگیری از ابتلا به این عفونت سعی کنید دستان خود را با آب و صابون بشویید و به کودک خود نیز آموزش دهید. همچنین استفاده از ضدعفونی کننده‌های دست نیز می‌تواند مفید باشد.

پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه

هنگام عطسه و سرفه با دستمال، ماسک یا دست جلوی دهان خود را بگیرید تا عفونت به سایر افراد منتقل نشود.

وسایل خود را با دیگران به اشتراک نگذارید

در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید، وسایلی مانند لیوان، ظرف غذا، قاشق و … را به اشتراک نگذارید و ظرف‌های خود را با آب داغ شستشو دهید.

مراجعه به پزشک

در صورتی که علائم و شرایط خود را در بیماری گلودرد استرپتوکوکی وخیم احساس می‌کنید فورا به پزشک مراجعه کنید تا توسط متخصص معاینه شوید و تحت درمان قرار بگیرید.

چگونه گلودرد به جا مانده از دوران ابتلا به کرونا را تسکین دهیم؟

چگونه گلودرد به جا مانده از دوران ابتلا به کرونا را تسکین دهیم؟

راه‌های درمان سریع سرماخوردگی

۱۵ روش درمان سریع سرماخوردگی | راه‌های درمان سریع سرماخوردگی

نقش ویتامین سی (C) در بدن و هنگام سرماخوردگی

نقش ویتامین سی (C) در بدن و هنگام سرماخوردگی

تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پایین‌تر از هتل هما، جنب خیابان ارم، پلاک ۴۲

لینک‌های مهم

مجله پزشکی
فرصت‌های شغلی
درباره ابیان فارمد
تماس با ابیان فارمد
محصولات ابیان فارمد
هلدینگ دارویی گلرنگ

مکمل‌های ابیان فارمد

لیکو آپ
لیکو اُلی
لیکو رویال
لیکو میون
لیکو زینک
لیکو مولتی

داروهای ابیان فارمد

مزاکتال
دپاپکس
دوبسیکا
فلوسیترین
لپارسید ۱۲۵
لپارسید ۲۵۰
سیمیوال ۵۰۰
کِی‌ سی تب ۵
کِی‌ سی تب ۱۰

آخرین مقالات پزشکی

سرماخوردگی چیست؟ | چطور آن را درمان کنیم؟
چرا افسرده می‌شویم؟ | افسردگی در زنان و مردان
پارکینسون و 5 واقعیتی که باید بدانید
کاربرد داروی والپروات سدیم چیست؟
آیا امکان دارد کودکان به پارکینسون مبتلا شوند؟
شرکت داروسازی ابیان فارمد

شرکت داروسازی ابیان فارمد با تمرکز بر تحقیق و توسعه گسترده و رویکردی مبتنی بر علم و تخصص فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در صنعت داروسازی کشور آغاز نموده است. ابیان فارمد با بهره گیری از بهترین متخصصین و محققین داخلی و همکاری با شرکای بین المللی خود، همواره در جهت تولید داروهای تخصصی با بالاترین سطح کیفی و منطبق بر استاندارد های جهانی کوشیده است.

شماره تماس ابیان فارمد : ۰۲۱۹۱۲۰۰۰۹۰