دپاپکس (Depapax)

پاروکستین داروی ضد افسردگی از دسته‌ی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین است و برای درمان افسردگی ماژور، حمله‌ی عصبی پانیک یا وحشت‌زدگی، اختلال وسواس اجباری یا OCD، اختلالات اضطراب منتشر، فوبیای اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابیان فارمد

دپاپکس چیست؟

N

موارد مصرف دپاپکس

U

نحوه مصرف دپاپکس

جدول ترکیبات دپاپکس

دپاپکس چیست؟

N

موارد مصرف دپاپکس

U

نحوه مصرف دپاپکس

جدول ترکیبات دپاپکس

N

درمان افسردگی ماژور

N

کنترل حملات عصبی در اختلال پانیک

N

بهبود اختلال فوبیای اجتماعی

دپاپکس | depapax
N

درمان اختلال وسواس جبری

N

درمان اختلال اضطراب منتشر

N

موثر در درمان اختلال استرس پس از سانحه

دپاپکس (Depapax) چیست؟

پاروکستین قرص روکشدار خط دار ۲۰ میلی گرمی، داروی ضد افسردگی از دسته‌ی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین است و برای درمان افسردگی ماژور، حمله‌ی عصبی پانیک یا وحشت‌زدگی، اختلال وسواس اجباری یا OCD، اختلالات اضطراب منتشر، فوبیای اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه استفاده می‌شود.

این دارو می‌تواند خلق و خو، خواب و میزان انرژی و علاقه‌ی شما به زندگی روزمره را بهبود بخشد.
داروی پاروکستین ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند انجام کارهای مکرر و وسواس گونه را کنترل نماید. داروی دپاپکس در درمان مشکلاتی مانند عدم اعتماد به نفس، اختلالات مربوط به خواب و غذا خوردن، خستگی، بی‌حالی و احساس درد موثر است.

مکانیسم اثر دپاپکس ابیان فارمد که دارای ۲۰ میلی‌گرم پاروکستین هیدروکلراید است همانند سایر داروهای مهارکننده بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs) بوده و از طریق عملکرد خود سطح سروتونین را در مغز حفظ کرده و برای درمان این اختلالات مفید است.

چه زمانی مصرف دارویی مانند دپاپکس نیاز است؟

انتقال دهنده‌های عصبی (سروتونین، اپی نفرین و نور اپی نفرین) مواد شیمیایی ویژه‌ای هستند که پایمهای عصبی را بین دو سلول عصبی منتقل می‌کنند؛ چنانچه این انتقال دهنده‌ها به درستی کار نکنند فرآیندهای مختلف در بدن دچار اختلال می‌شوند و به دنبال آن سیستم عصبی در معرض مشکلات قرار می‌گیرد. در این حالت کنترل احساسات تا حدودی و حتی گاهی اوقات خیلی زیاد از اراده ی انسان خارج شده و نحوه‌ی تفکر و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این شرایط:

ممکن است نورون‌ها یک انتقال دهنده‌ی عصبی خاص را به اندازه کافی تولید نکنند.
ممکن است یک انتقال دهنده عصبی خاص بیش از حد آزاد شود.
گاهی اوقات امکان دارد که انتقال عصبی خاص بیش از حد آزاد شود.
همچنین احتمال دارد که انتقال دهنده‌های عصبی خیلی سریع توسط سلول هدف جذب شوند.

گاهی اوقات نیز در اثر فرآیند بیماری یا مکانیسم اثر داروها انتقال دهنده‌های عصبی تحت تأثیر قرار گرفته و می‌تواند تعدادی از عوارض جانبی مختلف را در بدن ایجاد کنند. به طور مثال بیماری‌هایی مانند آلزایمر، صرع و پارکینسون با نقص برخی از انتقال دهنده‌های عصبی مرتبط هستند. به همین دلیل لازم است تا مکانیسم اثر و همچنین مقدار ترشح این ترکیبات توسط داروهایی که بر عملکرد پیام رسان‌های شیمیایی بدن تأثیر می‌گذارند،کنترل شود.

کنترل دوپامین با مواردی مانند درمان اعتیاد، بیماری پارکینسون و اسکیزوفرنی مرتبط است.

حفظ تعادل سروتونین در درمان اختلالات خلقی از جمله افسردگی و اختلال وسواس جبری و… نقش مهمی دارد. تجویز دارویی مانند دپاپکس (Depapax) جهت درمان علائم افسردگی یا اضطراب ضروری است. در طی روند درمان بعضی اوقات از داروها به تنهایی استفاده می‌شود، اما ممکن است در کنار آن سایر روش‌های درمانی از جمله درمان شناختی-رفتاری نیز استفاده شود.

دپاپکس چطور بر عملکرد پیام رسان‌های شیمیایی بدن تأثیر می‌گذارد؟

دپاپکس از دسته داروهای مهارکننده‌ی بازجذب کننده ی سروتونین SSRIs است.

زمانی که نورون‌ها سیگنال‌هایی را به یکدیگر می‌فرستند، مقداری انتقال دهنده عصبی آزاد می‌کنند و به این ترتیب پیام عصبی انتقال پیدا می‌کند. پس از آن این سلولها باید انتقال دهنده عصبی را که آزاد کرده‌اند، بازگردانند تا بتوانند پیغام بعدی را ارسال کنند. این فرآیند جایگزین کردن انتقال دهنده‌های عصبی بازجذب نامیده می‌شود.

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با مسدود کردن فرآیند بازجذب، سروتونین بیشتری را در دسترس سلول قرار می‌دهند. این امر باعث وجود سروتونین بیشتری بین نورون‌ها می‌شود و در نتیجه پیام به درستی ارسال می‌شود. این داروها مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین نامیده می‌شوند زیرا به نظر می‌رسد که در درجه اول سروتونین را هدف قرار می‌دهند و نه دیگر انتقال دهنده‌های عصبی؛ یکی از داروهای موجود در این مجموعه پاروکستین هیدروکلراید می‌باشد که شرکت ابیان فارمد با نام تجاری دپاپکس آن را تولید کرده است.

عوارض جانبی دپاپکس

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود در صورت بروز عوارض زیر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

در صورت مشاهده هر یک از عوارض زیر ، سریعا به پزشک و یا داروساز خود اطلاع رسانی کنید:

بی قراری، درد قفسه سینه، درد و ضعف عضلانی، تپش قلب ، افت فشارخون وضعیتی، اختلالات تنفسی، حساسیت پوستی، افزایش ضربان قلب ، خونریزی غیر طبیعی، اختلالات حرکتی، کندی حرکات و یا حرکات مکرر غیر ارادی، گرفتگی عضلات، ناتوانی در کنترل و هماهنگ کردن ماهیچه های مورد نیاز جهت صحبت کردن ، کاهش سدیم بدن ، مانیا، گشادی مردمک ، تشنج و سندروم سروتونین.

عوارضی که به مرور از بین می روند و یا اصطلاحا بدن به آنها عادت می کند، اما درصورت تداوم و یا تشدید می بایست با پزشک مطرح شود:

درد شکم، یبوست، کاهش اشتها، گیجی، خواب آلودگی ، خشکی دهان ، نفخ ، سردرد، عفونت ، بی خوابی، تهوع، استفراغ، کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا عدم ارگاسم و اختلال در انزال، حالت عصبی، لرزش، اختلال استرس پس از تروما ، اختلالات ادراری مانند تکرر یا احتباس ادراری.

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده، سریعاً به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه نمایید. علائم احتمالی مسمومیت با این دارو شامل گشادی مردمک چشم، تهوع، لرزش، افزایش ضربان قلب، گیجی، استفراغ، خواب آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی صورت، تحریک پذیری می باشد.

 شرایط نگهداری

دارو را دور از نور، رطوبت و همچنین دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید. در دمای کم تر از ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

دارو را از بسته بندی اصلی آن خارج نکنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

مصرف دپاپکس در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا خطر ابتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر در سه ماهه اول بارداری استفاده شود.
در دوران شیردهی به دلیل ترشح دارو در شیر، باید با نظر پزشک متخصص و در نظر گرفتن فوائد تجویز دارو نسبت به خطرات احتمالی آن صورت پذیرد.

نحوه مصرف دپاپکس

مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو توسط پزشک تعیین خواهد شد، از مصرف خودسرانه دارو بدون نظر پزشک معتمد خودداری فرمایید.

شکل دارویی دپاپکس

قرص روکش‌دار خط‌دار دپاپکس حاوی ۲۰ میلی‌گرم پاروکستین (به صورت هیدروکلراید) است.

تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پایین‌تر از هتل هما، جنب خیابان ارم، پلاک ۴۲

لینک‌های مهم

مجله پزشکی
فرصت‌های شغلی
درباره ابیان فارمد
تماس با ابیان فارمد
محصولات ابیان فارمد

محصولات ابیان فارمد

لیکو زینک
لیکو مولتی
دپاپکس
فلوسیترین
لپارسید ۱۲۵
لپارسید ۲۵۰
سیمیوال ۵۰۰

آخرین مقالات پزشکی

بیماری پارکینسون چیست؟ | چه راه‌های درمانی برای بیماری پارکینسون وجود دارد؟
تفاوت میان ساشه و قرص چیست؟ | آشنایی با ساشه
رژیم غذایی در بیماری پارکینسون | بایدها و نبایدهای رژیم غذایی
لوودوپا چیست؟ | نقش لوودوپا در درمان بیماری پارکینسون
آیا ویتامین باعث جلوگیری از تشنج در افراد می‌شود؟

مقالات پزشکی پربازدید

صرع چیست و چه علائمی دارد؟ | نگاهی به ییماری صرع
آیا می‌توان از بروز بیماری پارکینسون پیشگیری کرد؟
مکمل زینک برای کودکان | تاثیر باورنکردنی زینک در رشد کودکان
ازدواج با شخص مبتلا به صرع | صرع مانعی برای ازدواج؟
نقش دپاپکس در درمان اختلالات جنسی آقایان
شرکت داروسازی ابیان فارمد

شرکت داروسازی ابیان فارمد با تمرکز بر تحقیق و توسعه گسترده و رویکردی مبتنی بر علم و تخصص فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در صنعت داروسازی کشور آغاز نموده است. ابیان فارمد با بهره گیری از بهترین متخصصین و محققین داخلی و همکاری با شرکای بین المللی خود، همواره در جهت تولید داروهای تخصصی با بالاترین سطح کیفی و منطبق بر استاندارد های جهانی کوشیده است.