دوره درمان افسردگی چقدر طول میکشد؟

زمانی که دوره درمان افسردگی طولانی می‌شود بسیاری از بیماران از ادامه‌ی درمان منصرف می‌شوند. افراد دیگری نیز هستند که به دنبال درمان افسردگی نرفته و گمان می‌کنند که با گذشت زمان علائم آنها از بین خواهد رفت.

مدت زمان درمان دوره افسردگی

زمانی که دوره درمان افسردگی طولانی می‌شود بسیاری از بیماران از ادامه‌ی درمان منصرف می‌شوند. افراد دیگری نیز هستند که به دنبال درمان افسردگی نرفته و گمان می‌کنند که با گذشت زمان علائم آنها از بین خواهد رفت.

افسردگی اختلالی است که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک بیماری مادام‌العمر را دارد. این اختلال نه تنها روی خلق و خو بلکه روی عملکرد اجتماعی، تحصیلی و شغلی تاثیر می‌گذارد، در واقع این اختلال کاملا پنهانی روی شخص اثر گذاشته و زندگی او را تخریب می‌کند.

بعضی از بیمارانی که دارای افسردگی شدید هستند معمولا زمانی که نشانه‌های افسردگی در آنها کاهش می‌یابد، درمان را کنار گذاشته و ارتباط خود با پزشک را قطع می‌کنند. برای دانستن طول دوره درمان اختلال افسردگی با ما همراه باشید تا در این مقاله به جزئیات این موضوع بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با اختلال افسردگی مقاله “افسردگی چیست؟” را مطالعه کنید.

درمان افسردگی لازم است یا خیر؟

نشانه‌های افسردگی ممکن است بدون درمان پس از مدتی از بین برود اما لازم است بدانید که با احتمال بالایی ممکن است بازگشت یا عود افسردگی را تجربه کنید. در مرحله‌ی عود افسردگی علائم و مدت زمان این بیماری بیشتر می‌شود. این خطر برای افرادی که درمان خود را در اواسط راه رها می‌کنند نیز وجود دارد. در این شرایط طول دوره درمان نیز افزایش پیدا می‌کند و آسیب بیشتری به فرد وارد خواهد کرد.

درمان افسردگی لازم است یا خیر؟

دوره درمان افسردگی چه مدت است؟

شروع درمان بیمار مبتلا به افسردگی با دارو انجام می‌شود و در صورتی که پاسخ مثبتی نسبت به داروها بدهد یعنی علائم افسردگی رو به کاهش است و دوره حاد افسردگی در حال بهبودی است. برای جلوگیری از عود افسردگی روش روان درمانی استفاده می‌شود. روان درمانی را معمولا 4 تا 6 هفته بعد از دوره حاد افسردگی ادامه می‌دهند تا درمان به صورت کامل انجام شود.

درمان نگهدارنده در افسردگی چیست؟

درمانی که به کمک آن بتوان از بازگشت افسردگی جلوگیری کرد، درمان نگهدارنده نام دارد. منظور از بازگشت افسردگی، مشاهده مجدد علائم افسردگی پس از یک دوره بهبودی کامل است. در برخی موارد ممکن است درمان نگهدارنده به صورت جلسات مشاوره برای فرد مبتلا برگزار شود.

وجود جلسات مشاوره در حین درمان نگهدارنده از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از افراد در طول درمان امید خود را از دست می‌دهند و شکست می‌خورند. بنابراین استفاده از روشی اصولی و مناسب با شدت افسردگی و ارائه درمان مناسب از سمت مشاور روانشناس یک ویژگی بارز است.

درمان نگهدارنده در افسردگی چیست؟

چه افرادی می‌توانند از درمان نگهدارنده افسردگی استفاده کنند؟

معیار اصلی برای دریافت درمان نگهدارنده طولانی مدت در افراد مبتلا به افسردگی، تعداد دوره‌های افسردگی و فراوانی عودها است. افرادی که در چندین سال افسردگی را تجربه کرده‌اند یا دست کم سه دوره به افسردگی مبتلا شده‌اند، بهتر است از این نوع درمان استفاده کنند.

افراد دیگری که از استرس‌های شدید مانند فشارهای شغلی، وضعیت اقتصادی، دعوا و مشاجره‌های خانوادگی، بیماری‌های مزمن، از دست دادن عزیز و … رنج می‌برند نیز می‌توانند از درمان‌های بلند مدت برای کنترل شرایط و تنظیم هیجان برای بهبود شرایط زندگی خود بهره ببرند. همچنین افرادی که دارای سابقه افسردگی طولانی مدت هستند نیز می‌توانند از درمان نگهدارنده بلند مدت استفاده کنند.

جهت مطالعه بیشتر

یکی از موثرترین داروها برای درمان افسردگی داروهای دسته مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) هستند که یکی از تاثیرگذارین‌ترین داروهای این دسته پاروکستین است. این داروها برای درمان افسردگی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا عوارض کمتری نسبت به سایر داروها دارند. افسردگی ارتباط زیادی با اضطراب دارد که این دسته از داروها با مهار بازجذب سروتونین به درمان اختلال پرداخته و روی سایر انتقال دهنده‌های عصبی دیگر اثر نمی‌گذارند.

پاروکستین و تاثیر مهم آن بر درمان افسردگی

در طول درمان چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید؟

در طول دروه درمان افسردگی، صحبت کردن با مشاور و بیان احساسات خود می‌تواند حس تنها بودن را از شما دور کن اما ممکن است به دلیل یادآوری خاطرات و وقایع ناخوشایند و تلخ، بیان این مشکلات برایتان عذاب‌آور باشد. اما نمی‌توان این موضوع را به تمام افرادی که از افسردگی رنج می‌برند اختصاص داد زیرا بعضی افراد با بیان مشکلات منفی احساس سبکی می‌کنند.

در صورتی که با بیان احساسات و مشکلات خود ممکن است حالتان بدتر شود پیشنهاد می‌کنیم این موضوع را قبل از شروع درمان با مشاور خود در میان بگذارید. به هر حال نباید درمان را کنار بگذارید زیرا قطعا روش‌های دیگری برای بیان افکار و وقایع گذشته وجود دارند که روی حال شما تاثیر منفی نگذارند. برای مثال می‌توانیم به نوشتن افکار اشاره کنیم.

صرع و ازدواح

ازدواج با شخص مبتلا به صرع | صرع مانعی برای ازدواج؟

درمان اختلالات جنسی آقایان

نقش دپاپکس در درمان اختلالات جنسی آقایان

لوودوپا و پارکینسون

لوودوپا چیست؟ | نقش لوودوپا در درمان بیماری پارکینسون

روش جایگزین به جای درمان افسردگی

روش‌های دیگری که برای افسردگی به کار گرفته می‌شوند هیچ تضمینی ندارند. درمان‌های دارویی و روان درمانی از روش‌هایی هستند که تاثیر بیشتری دارند اما در صورتی که این روش‌ها تاثیر نداشته باشند می‌توان از روش‌های دیگری برای درمان افسردگی کمک گرفت. استفاده از داروهای گیاهی، طب سوزنی، ورزش، مدیتیشن و ماساژ برخی از روش‌های جایگزین هستند.
در طب سنتی کمتر از واژه افسردگی استفاده می‌شود زیرا علائمی وجود دارند که آنها را با علائم افسردگی مشابه می‌دانند. احساس غمگینی، بی‌خوابی و بدخوابی، کسالت، افکار منفی، احساس سنگینی و بی‌قراری علائمی هستند که در طب سنتی به دلیل افزایش سودا در مغز تشخیص داده می‌شوند.
طب گیاهی نیز یکی از شاخه‌های طب سنتی و قدیمی است. برخی از گیاهان مانند اسطوخدوس، بابونه، آویشن، سنبل‌الطیب و زعفران در طب سنتی برای کاهش علائم افسردگی تجویز می‌شوند. این گیاهان به صورت خشک و دم کرده قابل مصرف هستند اما نکته‌ای که باید بدانید آن است که مصرف بیش از اندازه این گیاهان می‌تواند با عوارضی همراه باشد بنابراین از مصرف خودسرانه و بیش از اندازه این گیاهان خودداری کنید.

دردهای مزمن نوروپاتی

دردهای مزمن نوروپاتی و درمان آن | علل دردهای مزمن نوروپاتی

ساشه چیست؟

تفاوت میان ساشه و قرص چیست؟ | آشنایی با ساشه

پیشگیری از پارکینسون

آیا می‌توان از بروز بیماری پارکینسون پیشگیری کرد؟

Depapax

دپاپکس چیست؟

پاروکستین داروی ضد افسردگی از دسته‌ی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین است و برای درمان افسردگی ماژور، حمله‌ی عصبی پانیک یا وحشت‌زدگی، اختلال وسواس اجباری یا OCD، اختلالات اضطراب منتشر، فوبیای اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Depapax

دپاپکس چیست؟

پاروکستین داروی ضد افسردگی از دسته‌ی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین است و برای درمان افسردگی ماژور، حمله‌ی عصبی پانیک یا وحشت‌زدگی، اختلال وسواس اجباری یا OCD، اختلالات اضطراب منتشر، فوبیای اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پایین‌تر از هتل هما، جنب خیابان ارم، پلاک ۴۲

لینک‌های مهم

مجله پزشکی
فرصت‌های شغلی
درباره ابیان فارمد
تماس با ابیان فارمد
محصولات ابیان فارمد
هلدینگ دارویی گلرنگ

مکمل‌های ابیان فارمد

لیکو آپ
لیکو اُلی
لیکو رویال
لیکو میون
لیکو زینک
لیکو مولتی

داروهای ابیان فارمد

مزاکتال
دپاپکس
دوبسیکا
فلوسیترین
لپارسید ۱۲۵
لپارسید ۲۵۰
سیمیوال ۵۰۰
کِی‌ سی تب ۵
کِی‌ سی تب ۱۰

آخرین مقالات پزشکی

سرماخوردگی چیست؟ | چطور آن را درمان کنیم؟
چرا افسرده می‌شویم؟ | افسردگی در زنان و مردان
پارکینسون و 5 واقعیتی که باید بدانید
کاربرد داروی والپروات سدیم چیست؟
آیا امکان دارد کودکان به پارکینسون مبتلا شوند؟
شرکت داروسازی ابیان فارمد

شرکت داروسازی ابیان فارمد با تمرکز بر تحقیق و توسعه گسترده و رویکردی مبتنی بر علم و تخصص فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در صنعت داروسازی کشور آغاز نموده است. ابیان فارمد با بهره گیری از بهترین متخصصین و محققین داخلی و همکاری با شرکای بین المللی خود، همواره در جهت تولید داروهای تخصصی با بالاترین سطح کیفی و منطبق بر استاندارد های جهانی کوشیده است.

شماره تماس ابیان فارمد : ۰۲۱۹۱۲۰۰۰۹۰