صرع پارشیال چیست؟

صرع پارشیال نوعی تشنج است که به دلیل فعالیت غیر طبیعی یکی از ناحیه‌های مغز رخ می‌دهد. صرع پارشیال، با نام‌های تشنج کانونی و تشنج جزئی نیز شناخته می‌شود.

دسترسی سریع به سرفصل‌های مقاله صرع پارشیال چیست؟

صرع پارشیال چیست و چند نوع دارد؟

میزان شیوع صرع پارشیال

درمان صرع پارشیال

صرع پارشیال چیست و چند نوع دارد؟

صرع پارشیال نوعی تشنج است که به دلیل فعالیت غیر طبیعی یکی از ناحیه‌های مغز رخ می‌دهد. صرع پارشیال، با نام‌های تشنج کانونی و تشنج جزئی نیز شناخته می‌شود. در صرع پارشیال تمام نقاط مغز درگیر نمی‌شود و دلیل اصلی بروز تشنج، درگیر شدن ناحیه خاصی از مغز است. صرع پارشیال به دو گروه تقسیم می‌شود:

صرع پارشیال با نقص در هوشیاری (کمپلکس)

 در صرع پارشیال کمپلکس فرد هوشیاری و آگاهی خود را در هنگام تشنج از دست می‌دهد. در مدت تشنج فرد ممکن است به نقطه‌ای خیره شده و به صدای اطرافیان هیچ واکنشی نشان ندهد. حرکات دیگری مانند مالیدن دست‌ها به یکدیگر، جویدن و بلعیدن و راه رفتن حول یک دایره نیز از دیگر نشانه‌های صرع پارشیال کمپلکس است.

صرع پارشیال بدون از دست دادن هوشیاری (ساده)

 در صرع پارشیال ساده هوشیاری بیمار کاهش پیدا نکرده و بیمار می‌تواند کاملا هوشیار باشد. فرد در طول تشنج  صرع پارشیال ساده توانایی پاسخگویی به اطرافیان را ندارد اما می‌تواند بعد از تشنج وقایع اتفاق افتاده را به یاد آورد. معمولا طول مدت تشنج در صرع پارشیال ساده کمتر از دو دقیقه است.

میزان شیوع صرع پارشیال

بیش از 3 درصد جمعیت دنیا به صرع مبتلا شده و در مدتی از زندگی خود دچار تشنج می‌شوند. یکی از شایع‌ترین تشنج‌ها در بیماری صرع مربوط به صرع پارشیال ساده است.

صرع و تشنج

درمان صرع پارشیال

زمانی که فرد دچار تشنج شود باید سریع به پزشک مراجعه کند. در صورتی که تشخیص پزشک تشنج بر اثر بیماری صرع باشد، تنها راه نجات فرار از این بیماری درمان آن است. پزشک برای درمان تشنج ناشی از بیماری صرع ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند:

• راه اصلی درمان تشنج مصرف دارو است. داروهای ضد تشنج باید توسط پزشک تجویز شود و به هیچ عنوان نباید این دسته از داروها را خودسرانه مصرف کنید. یکی از داروهایی که برای کنترل تشنج ناشی از صرع توسط پزشکان تجویز می‌شود، “سیمیوال” نام دارد که یکی از داروهای شاخص شرکت ابیان فارمد است.

• در صورتی که بیماری صرع با دارو درمان نشود پزشک ممکن است برای درمان از عمل جراحی استفاده کند.

• تحریک عصبی واگ نیز یکی از روش‌های استفاده شده توسط پزشکان است.

• داشتن یک رژیم غذایی کتوژنیک نیز در کنترل بیماری صرع و تشنج نقش زیادی دارد.

ساشه و قرص | آشنایی با ساشه

تفاوت میان ساشه و قرص چیست؟ | آشنایی با ساشه

پاروکستین و افسردگی

پاروکستین و تاثیر مهم آن بر درمان افسردگی

بیماری صرع بر جنین تأثیر دارد؟

همه چیز درباره صرع در دوران بارداری | آیا بیماری صرع بر جنین تأثیر دارد؟

Simival

سیمیوال چیست؟

سیمیوال داروی تخصصی از نوع “ضد صرع” است و برای درمان انواع صرع، دردهای نوروپاتی، اختلالات دو قطبی و پیشگیری از سردردهای میگرنی استفاده می‌شود. این دارو با تاثیر بر کانال‌های سدیمی در سطح سلول‌های عصبی، مانع از ورود یون سدیم به غشای درونی سلول می‌شود.

Simival

سیمیوال چیست؟

سیمیوال داروی تخصصی از نوع “ضد صرع” است و برای درمان انواع صرع، دردهای نوروپاتی، اختلالات دو قطبی و پیشگیری از سردردهای میگرنی استفاده می‌شود. این دارو با تاثیر بر کانال‌های سدیمی در سطح سلول‌های عصبی، مانع از ورود یون سدیم به غشای درونی سلول می‌شود.

تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پایین‌تر از هتل هما، جنب خیابان ارم، پلاک ۴۲

لینک‌های مهم

مجله پزشکی
فرصت‌های شغلی
درباره ابیان فارمد
تماس با ابیان فارمد
محصولات ابیان فارمد
هلدینگ دارویی گلرنگ

مکمل‌های ابیان فارمد

لیکو آپ
لیکو اُلی
لیکو رویال
لیکو میون
لیکو زینک
لیکو مولتی

داروهای ابیان فارمد

مزاکتال
دپاپکس
دوبسیکا
فلوسیترین
لپارسید ۱۲۵
لپارسید ۲۵۰
سیمیوال ۵۰۰
کِی‌ سی تب ۵
کِی‌ سی تب ۱۰

آخرین مقالات پزشکی

سرماخوردگی چیست؟ | چطور آن را درمان کنیم؟
چرا افسرده می‌شویم؟ | افسردگی در زنان و مردان
پارکینسون و 5 واقعیتی که باید بدانید
کاربرد داروی والپروات سدیم چیست؟
آیا امکان دارد کودکان به پارکینسون مبتلا شوند؟
شرکت داروسازی ابیان فارمد

شرکت داروسازی ابیان فارمد با تمرکز بر تحقیق و توسعه گسترده و رویکردی مبتنی بر علم و تخصص فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در صنعت داروسازی کشور آغاز نموده است. ابیان فارمد با بهره گیری از بهترین متخصصین و محققین داخلی و همکاری با شرکای بین المللی خود، همواره در جهت تولید داروهای تخصصی با بالاترین سطح کیفی و منطبق بر استاندارد های جهانی کوشیده است.

شماره تماس ابیان فارمد : ۰۲۱۹۱۲۰۰۰۹۰