مولتی ویتامین و تاثیر آن بر رفع خستگی روزانه

مولتی ویتامین‌ها در سراسر جهان یکی از رایج‌ترین مکمل‌های غذایی هستند که مورد استفاده جمعیت زیادی در مناطق گوناگون دنیا قرار می‌گیرند؛ اما آیا واقعا مصرف مولتی‌ویتامین‌ها جبرانی برای کمبود مواد مغذی بدن است؟، آیا مولتی‌ویتامین‌ها تضمین دهنده سلامتی بدن و جلوگیری از خستگی روزانه ما هستند؟ در این مقاله قصد داریم تا با بررسی کاملی از مولتی‌ویتامین‌ها و معرفی یکی از بهترین مولتی ویتامین‌ها خیال شما را از مصرف این نوع مکمل‌های غذایی آسوده کنیم.

مولتی ویتامین چیست؟

از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ترکیبات مورد نیاز بدن ویتامین‌ها هستند. برای داشتن بدنی سالم و دور شدن و رهایی از خستگی روزانه وجود ۱۳ ویتامین و ۱۶ ماده معدنی ضروری است. بسیاری از ویتامین‌های لازم را می‌توان از طریق مصرف غذاها به دست آورد اما با این وجود ممکن است به دلیل نداشتن برنامه غذایی و بیماری‌های مختلف، بدن با کمبود این ویتامین‌ها رو به رو شود. مکمل‌های مولتی ویتامین (مینرال) حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که ترکیبات مختلف دیگری هم در آن‌ها به کار می‌رود.

مکمل‌های مولتی ویتامین به صورت خوراکی و در اشکال مختلف قرص، کپسول، مایع، پودر و آدامس‌های جویدنی موجود هستند که مواد مغذی داخل آن‌ها بسته به نوع برند تولید کننده متفاوت است. مصرف این مکمل یک یا دو بار در روز توصیه شده است اما بهتر است طبق دستور العمل داخل محصول و با مشورت پزشک استفاده شود.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟

مولتی ویتامین‌های مینرال، مکمل‌های حاوی انواع ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند که همه افراد (کودکان و بزرگسالان) می‌توانند از آنها استفاده کنند. بدن هر فرد به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد که اگر این مواد از طریق غذا تامین نشوند باید کمبود این مواد با مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال جبران شود.

مولتی ویتامین لیکو مولتی

چرا به مولتی ویتامین مینرال نیاز داریم؟

اگر برنامه‌ی غذایی مناسبی ندارید و رژیم غذایی شما خوب نیست می‌توانید از مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید تا تغییراتی را در جهت بهبود رژیم غذاییتان داشته باشید. مصرف مکمل و دریافت ویتامین بهتر است از رژیم غذایی روزانه دریافت شود که نیازمند بررسی ابعاد و زوایای مختلف زندگی هر فرد می‌شود.

امروزه تغذیه طبیعی و ارگانیک در شهرها از دسترس خارج شده و به همین دلیل چاره‌ای غیر از مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال نیست. مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال در واقع این اطمینان را می‌دهد که بدن مواد مغذی‌ای که لازم دارد را دریافت می‌کند. سلامت بدن مسئله‌ای است که نمی‌توان از آن غافل شد زیرا کمبود مواد مغذی در بدن می‌تواند در ساده‌ترین حالت به خستگی روزانه ما منجر شود.

آیا مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین مهم است؟

رفع خستگی روزانه، کاهش چین و چروک پوست، احساس شادابی بیشتر از جمله آثار استفاده از مکمل مولتی ویتامین است.
مصرف مکمل در کنار غذا، نیازهای تغذیه‌ای که از طریق غذا دریافت نمی‌شود را جبران می‌کند و از همین رو موجب کاهش ابتلا به بیماری و عوارض بیماری می‌شود؛ به عنوان مثال تاثیر «فولیک اسید» به روی کم خونی و یا تاثیر قرص‌های کلسیم + ویتامین D در کاهش عوارض پوکی استخوان و حتی در پیشگیری از سرطان.

مولتی ویتامین‌ها چه ترکیباتی دارند؟

همان‌طور که در چندین سطر گذشته اشاره شد، بدن ما به حدود ۱۳ ویتامین و ۱۶ ماده‌ی معدنی نیاز دارد که به بدن اجازه می‌دهند تا هورمون‌ها و آنزیم‌ها را ساخته و بدین وسیله ایمنی بدن را ارتقا داده و باعث می‌شوند که بافت‌ها و اندام‌های ما به طور طبیعی به فعالیت خودشان ادامه دهند.
مکمل‌های مولتی ویتامین متفاوتی وجود دارند که ممکن است مقادیر مختلفی از این مواد را داشته و در دسترس بدن قرار دهند.

مولتی ویتامین چه تاثیراتی روی بدن می‌گذارد؟

• بهبود سلامت کلی بدن
• جبران از کمبود مواد مغذی
• تقویت عملکرد سیستم ایمنی
• تامین انرژی و جلوگیری از خستگی روزانه
• بهبود قوای ذهنی و جسمی
• تنظیم متابولیسم و کنترل وزن در کودکان
• بهبود سطح انرژی و افزایش توان فیزیکی
• کاهش ریسک ابتلا به عفونت‌ها
• جلوگیری از پیری زودرس

آشنایی با سایر فواید مولتی ‌ویتامین‌ها

تقویت حافظه کوتاه مدت

با توجه به کارآزمایی‌های بالینی تصادفی و کنترل شده، استفاده از مکمل مولتی ویتامین به صورت روزانه در بهبود سطح حافظه کوتاه مدت می‌تواند کمک کننده باشد.

کمک به حفظ تعادل

طبق مطالعات صورت گرفته مصرف مکمل‌های مولتی‌ویتامین می‌تواند به بهبود حفظ تعادل و کاهش خطر افتادن کمک کنند.

بهبود حس بویایی

عدم توانایی در تشخیص بوها ممکن است ناشی از کمبود زینک یا روی باعث عدم توانایی در تشخیص بوها می‌شود که با مصرف مکمل این کمبود قابل جبران است.

محافظت در برابر آسیب شنوایی

در صورت کم بودن ویتامین‌های گروه B احتمال خطر افت شنوایی در افراد وجود دارد. برخی از مکمل‌های مولتی ویتامین دارای ویتامین‌های گروه B به صورت کامل هستند.

جلوگیری از آسم و انواع آلرژی

افراد که حساسیت یا آلرژی دارند و یا افراد مبتلا به آسم اغلب ویتامین‌ C، زینک، سلنیوم و منیزیم کمی در بدن خود دارند.

جلوگیری از عوارض دیابت

دیابت در افراد به دلیل دفع ادرار مکرر باعث از دست دادن مواد معدنی و ویتامین‌های محلول در آب می‌شود که این کمبود خطر مشکلاتی بر چشم‌ها، کلیه‌ها، اعصاب، رگ‌های خونی و اندام‌ها را به دنبال دارد. کنترل قند خون، استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین و کنترل قند خون بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض است.

کاهش استرس

با مصرف روزانه مکمل مولتی ویتامین، ویتامین‌های گروه B در بدن افزایش پیدا کرده و به همین دلیل تاثیر مستقیمی در کاهش استرس و اضطراب را شاهد خواهیم بود.

کاهش وزن

مطالعه‌ای کاملا تصادفی به روی زنان چاق به این صورت انجام شد که آن‌ها را به سه گروه تقسیم کردند و به مدت ۲۶ هفته به آنها یک نوع مولتی ویتامین، کلسیم و دارونما دادند.در پایان مطالعه، افرادی که مکمل مصرف کرده بودند ۷.۹ پوند، افرادی که فقط کلسیم مصرف کرده بودند ۲ کیلو و افرادی که دارونما مصرف کرده بودند تنها ۰.۵ کیلو از وزنشان کم شده بود.

کمک به بهبود عملکرد جنسی

داشتن عملکرد جنسی مطلوب به افزایش تولید هورمون‌های جنسی در اندام‌های حساس بدن وابسته است. ویتامین‌های C، E و گروه B به بهبود جریان خون کمک کرده و از شریان‌ها محافظت می‌کنند. زینک یا روی که برای تولید هورمونی که هم در مردان و هم زنان به نام تستوسترون وجود دارد یک نیاز است.

جلوگیری از خشکی چشم

یکی از مشکلاتی که در اثر کمبود ویتامین ممکن است رخ دهد خشکی چشمان است که با کاهش تولید اشک در سن بالا ایجاد می‌شود. ویتامین A برای حفظ سلامت چشم یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌ها است.

جلوگیری از فرسایش تلومر

در هسته تمام سلول‌های بدن کروموزم‌ها وجود دارند که این کروموزم‌ها طرح‌های ژنتیکی جهت رشد، کارکرد و توسعه فیزیولوژیکی شما را دارند. درپوشی در نوک هر کروموزوم به نام “تلومر” وجود دارد که به صورت طبیعی با بالا رفتن سن کوتاه تر می‌شود. طی تحقیقات صورت گرفته مصرف روزانه‌ی مکمل مولتی ویتامین می‌تواند به کند شدن و یا معکوس شدن این فرسایش کمک کند.

جلوگیری از مشکلات دهان و دندان

نقش ویتامین C در جلوگیری از بیماری‌های لثه کلیدی بوده و به حفظ انسجام ساختارهای پشتیبان بافت دهانی کمک زیادی می‌کند.
در سلامت لثه‌ای ویتامین A و E و همچنین سلنیوم موثر بوده و بر تثبیت غشا سلولی و جلوگیری از رشد پلاک هم تاثیر گذارند؛ همچنین در بیماران پریودنتال کمبود زینک و ویتامین A شایع است.

آیا ویتامین‌ها از بروز خستگی روزانه جلوگیری می‌کنند؟

ویتامین‌ها نقش موثری در افزایش انرژی دارند و مصرف آنها در کنار وعده‌های غذایی مناسب به تندرستی بدن کمک بیشتری می‌کنند بنابراین اگر شما هم در طول روز دچار خستگی بیش از حد می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم که از مکمل‌های مولتی ویتامین در یک دوره استفاده کنید و تاثیر ویتامین‌ها بر کاهش خستگی روزانه خود را مشاهده کنید.

لیکو مولتی و مقابله با خستگی روزانه

کدام ویتامین‌ها برای کودکان مفید است؟

دریافت ویتامین و مواد معدنی به صورت روزانه در یک رژیم غذایی مناسب برای کودکان مسئله‌ای است که والدین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. مصرف لبنیات و استفاده از جایگزین‌های آن مانند میوه و سبزیجات، غلات و یا پروتئین‌ها شامل مرغ، ماهی، تخم مرغ و همچنین آجیل و انواع حبوبات از جمله عدس و لوبیا در کودکان پیشنهاد می‌شود. مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی در کودکان یک امر حیاتی است.

طبق گزارشی از آکادمی پزشکی اطفال در آمریکا اغلب کودکان آهن و کلسیم مورد نیاز بدن خود را نمی‌توانند از طریق تغذیه بدست آورند، آهن عنصری است که در منابع غذایی مختلف از جمله گوشت، لوبیا و گیاه اسفناج یافت می‌شود همچنین آهن به تولید گلبول‌های قرمز و ساخت بافت عضلانی بدن کمک می‌کند.

فقر آهن از دلایل کاهش سطح انرژی، بدخلقی و ابتلا به بیماری‌های عفونی در کودکان است. کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی بسیار ضروری در سنین کودکی است.
کلسیم در منابع غذایی از قبیل شیر، ماهی، نوشیدنی‌های غنی شده و مقدار کمی در کلم بروکلی و اسفناج یافت می‌شود. یکی از عوامل پوکی استخوان در بزرگسالی کمبود کلسیم در کودکی است.

مصرف بیش از حد ویتامین در کودکان چه خطراتی دارد؟

اگر مکمل‌های مولتی ویتامین طبق دستورالعمل مصرف برای کودکی استفاده شود بی خطر است، اما لازم است که این مکمل دور از دسترس کودکان نگه داشته شود زیرا ممکن است طعم یا رنگ مکمل برای کودک وسوسه‌انگیز باشد و این امر موجب مصرف بیش از حد و مسمومیت با ویتامین شود.


مصرف بیش از حد ویتامین علائمی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:
حالت تهوع
• راش
• سردرد
• اسهال
• دل درد


در میان ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود بیشترین خطری که ممکن است منجر به مسمومیت کودکان و حتی بزرگسالان شود از مصرف آهن و کلسیم است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال

در مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی وجود دارند که در این بخش تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

ویتامین A

ویتامین A بر عملکرد سیستم ایمنی، تقویت سیستم بینایی، شادابی پوست و بهبود عملکرد قلب نقش بسیاری دارد. مصرف این ویتامین در سنین کودکی به رشد و تکامل کودک کمک می‌کند.

ویتامین C

ویتامین C در تقویت سلامت دهان و دندان، رشد بافت‌ها و استخوان‌ها و همچنین جذب آهن توسط بدن موثر است.

ویتامین D3

یکی از ویتامین‌هایی که به جذب کلسیم توسط بدن کمک می‌کند و در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند ویتامین D است.

ویتامین E

ویتامین E در بهبود سلامت پوست، بهبود عملکرد جسمانی و قوای عضلانی و همچنین بهبود سلامت چشم‌ها تاثیرگذار است. شایان ذکر است که این ویتامین مهم، می‌تواند نقش مهمی در تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن شما ایفا نماید.

کروم

کروم یک ماده‌ی معدنی است که در سوخت و ساز بدن و کنترل وزن نقش دارد. یکی دیگر از فواید کروم پیشگیری از بیماری‌های ساختاری است.

سلنیوم

سلنیوم عنصری است که در بهبود عملکرد سیستم ایمنی، پیشگیری از بروز سرطان، جلوگیری از ابتلا به آسم، تقویت عملکرد قلب و تقویت غده تیروئید کاربرد بسیاری دارد.

منگنز

یکی از عوامل موثر در جذب کلسیم و تقویت استخوان‌ها و همچنین تنظیم متابولیسم بدن عنصر منگنز است.

زینک

زینک یا روی یک ماده معدنی بسیار تاثیر گذار در فعالیت بدن است. زینک باعث تقویت اشتها،کاهش ابتلا به بیماری‌های عفونی، تقویت سیستم گوارش و در نهایت عملکرد کلی بدن می‌شود. زینک به رشد و تکامل کودکان کمک زیادی می‌کند. ما در مقاله “مکمل زینک برای کودکان” توضیحات کاملی را برای شما قرار داده‌ایم.

ویتامین‌های گروه B

از ضروری‌ترین ویتامین‌ها در بدن ویتامین‌های گروه B هستند. این گروه از ویتامین‌ها به افزایش انرژی و کاهش خستگی روزانه کمک زیادی می‌کنند. تقویت سیستم عصبی و عملکرد ذهن و همچنین تقویت خلق و خو از دیگر اثرات ویتامین‌های گروه B هستند.

مولتی ویتامین خارجی یا ایرانی؟

شاید شما نیز در زمان خرید مکمل مولتی ویتامین میان انتخاب مکمل مولتی ویتامین ایرانی و مکمل مولتی ویتامین خارجی شک و تردید داشته باشید اما بدانید که زمانی که قصد داریم مکمل مولتی ویتامین مینرال تهیه کنیم باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر کشور با توجه به نیازهای افراد جامعه‌ی خود اقدام به تولید این محصول می‌کند.

به عنوان مثال کم خونی در بانوان ایرانی بسیار شایع است، بر خلاف کشور آمریکا که نیاز کمتری به عنصر آهن دارند زیرا در این کشور کم خونی به میزان قابل توجهی وجود ندارد، به همین دلیل مکمل‌های مولتی ویتامین ایرانی برای افرادی که در ایران زندگی می‌کنند علاوه بر داشتن ویتامین‌های لازم با توجه به نیاز هر فرد، صرفه اقتصادی بیشتری هم دارند زیرا از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

نحوه مصرف مکمل مولتی ویتامین

به یاد داشته باشید که نحوه مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال با توجه به نوع ریز مغذی‌های موجود در ترکیبات آن متفاوت است و بهترین شخصی که بتواند شما را در نحوه مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال یاری کند پزشک شماست.

  آشنایی با میزان مصرف مکمل لیکو مولتی

  میزان مصرف این مکمل در سنین مختلف به شرح زیر است:
  سنین ۸-۱ سال: ۵ میلی لیتر روزانه (یک قاشق مرباخوری یک بار در روز)
  • سنین ۱۸-۹ سال: ۱۰ میلی لیتر روزانه (یک قاشق مرباخوری دو بار در روز)
  • بزرگسالان: ۱۵ میلی لیتر روزانه (یک قاشق مرباخوری سه بار در روز)

  لیکو مولتی و مقابله با خستگی روزانه

  افرادی که مصرف مولتی ویتامین برای آنها ضرورت دارد

  متخصصان سلامت معتقداند که هر فرد پس از انجام آزمایش‌های لازم و پس از ویزیت توسط پزشک می‌توانند مکمل‌های مولتی ویتامین را مصرف کنند.
  برخی از افراد در دوره‌های مختلف زندگی نیاز بیشتری به ویتامین‎‌ها دارند تا وضعیت سلامت بدن و ساختار جسمانی خود را تقویت کنند. این افراد که شامل کهنسالان، زنان باردار، کودکان و زنان در دوره یائسگی هستند اگر ویتامین‌های لازم را دریافت نکنند ممکن است در معرض مشکلات حادی قرار گیرند.

  مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری

  بارداری دوران حساس و ویژه‌ای برای بانوان است؛ رشد و تکامل جنین به تغذیه مادر و دریافت ویتامین‌ها توسط مادر بستگی دارد. کمبود ویتامین ممکن است مشکلات مختلفی را برای جنین ایجاد می‌کند. به عنوان مثال کمبود فولیک اسید در دوران بارداری ممکن است موجب بروز مشکلاتی از قبیل نقص در نخاع و جمجمه جنین شود. بهتر است که مادران زیر نظر پزشک خود در دوران بارداری مکمل‌های مولتی ویتامین را مصرف کنند.

  مصرف مولتی ویتامین مینرال چه عوارضی دارد؟

  در صورت مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها ممکن است در فرد عوارض زیر مشاهده شود:
  تغییر رنگ در دندان‌ها
  • افزایش ادرار
  • خونریزی معده
  • ضربان قلب نامنظم
  • ضعف عضلانی
  • گیجی

  تداخل دارویی مولتی ویتامین مینرال

  هر دارویی در زمان مصرف ممکن است با دارویی دیگر تداخل پیدا کند؛ مصرف داروهای مکمل نیز بسته به نوع آن‌ها و ریز مغذی‌های موجود در ترکیبات سازنده، امکان دارد با مصرف هم‌زمان برخی از داروها برای فرد مشکلاتی را به همراه داشته باشد، پس پیش از مصرف هرگونه دارو و مکمل‌ حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

  لیکو مولتی، بهترین مکمل مولتی ویتامین مینرال

  شربت لیکو مولتی ساخت شرکت داروسازی ابیان فارمد ساختار فرموله شده‌ای دارد که تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند. تاثیرات فوق‌العاده لیکو مولتی که به صورت شربت مصرف می‌شود باعث شده تا در بهبود رشد و سلامت بدن، تقویت سیستم ایمنی، سیستم بینایی و سیستم عصبی از سایر رقبا تمایز پیدا کند.
  لیکو مولتی مزیت‌های دیگری مثل حفظ سلامت پوست و مو و همچنین استحکام ناخن‌ها را هم در کنار مجموعه‌ای از ویتامین‌های ضروری دارد.

  تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پایین‌تر از هتل هما، جنب خیابان ارم، پلاک ۴۲

  لینک‌های مهم

  مجله پزشکی
  فرصت‌های شغلی
  درباره ابیان فارمد
  تماس با ابیان فارمد
  محصولات ابیان فارمد
  هلدینگ دارویی گلرنگ

  مکمل‌های ابیان فارمد

  لیکو آپ
  لیکو اُلی
  لیکو رویال
  لیکو میون
  لیکو زینک
  لیکو مولتی

  داروهای ابیان فارمد

  مزاکتال
  دپاپکس
  دوبسیکا
  فلوسیترین
  لپارسید ۱۲۵
  لپارسید ۲۵۰
  سیمیوال ۵۰۰
  کِی‌ سی تب ۵
  کِی‌ سی تب ۱۰

  آخرین مقالات پزشکی

  سرماخوردگی چیست؟ | چطور آن را درمان کنیم؟
  چرا افسرده می‌شویم؟ | افسردگی در زنان و مردان
  پارکینسون و 5 واقعیتی که باید بدانید
  کاربرد داروی والپروات سدیم چیست؟
  آیا امکان دارد کودکان به پارکینسون مبتلا شوند؟
  شرکت داروسازی ابیان فارمد

  شرکت داروسازی ابیان فارمد با تمرکز بر تحقیق و توسعه گسترده و رویکردی مبتنی بر علم و تخصص فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در صنعت داروسازی کشور آغاز نموده است. ابیان فارمد با بهره گیری از بهترین متخصصین و محققین داخلی و همکاری با شرکای بین المللی خود، همواره در جهت تولید داروهای تخصصی با بالاترین سطح کیفی و منطبق بر استاندارد های جهانی کوشیده است.

  شماره تماس ابیان فارمد : ۰۲۱۹۱۲۰۰۰۹۰